ELEKTROEKO ODBIERZE ZUŻYTY SPRZĘT Z KAŻDEGO DOMU

Chciałam podzielić się z Wami informacją przydatną, myślę, dla każdego Polaka. Sama przez długi czas zbierałam śmieci, bo nie wiedziałam jak się ich pozbyć, zgodnie z przepisami. Zapewne, w piwnicy, na pawlaczu, gdzieś w szafce, przechowuje się zużyty, a niepotrzebny sprzęt AGD i RTV. Wiemy, że nie można wyrzucać urządzeń elektrycznych i elektronicznych do śmietników stojących na podwórkach, bo te mają inne przeznaczenie. Samemu odstawienie do punktu elektrośmieci, czasem jest kłopotliwe. Nie każdy ma duży samochód, który zmieści przedmioty o większych gabarytach. Do tego potrzebny jest czas  i ktoś kto pomoże załadować. Myślimy: dużo problemów, a zysk żaden. Najprościej składować śmieci, gdzie się da i nie myśleć o ich uprzątnięciu. Wolimy w piwnicy przewracać się o niepotrzebną pralkę, przesuwać ją z miejsca na miejsce niż pomyśleć o pozbyciu się jej. Nasz problem rozwiązał się sam. Wystarczy jeden telefon i ekipa przyjedzie na miejsce, odbierze sprzęt bez żadnych kosztów z naszej strony. Co więcej pracownicy sami wyniosą przedmioty z piwnicy albo zniosą z piętra.

Kilka słów o firmie.  ElektroEko, to spółka akcyjna, została powołana po to, by zgodnie z zaleceniami i przepisami zbierać i utylizować nieużywany sprzęt. Przy czym nie jest nastawiona na zysk, a raczej ochronę środowiska. Wiemy wszyscy, że porzucone przedmioty, nie poddane recyklingowi, stają się niebezpieczne dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Nadrzędnym celem działalności ElektroEko jest ochrona przed dostaniem się do środowiska szkodliwych substancji. Oprócz tych działań firma prowadzi szkolenie, uświadamianie, edukację Polaków w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytymi przedmiotami AGD i RTV. W tym zakresie wiedza naszego społeczeństwa jest na bardzo niskim poziomie, więc takie działania są uzasadnione i z wszech miar korzystne. Wszystkie środki pozyskane przez spółkę przeznaczone są na inwestowanie w tworzenie i rozbudowę systemu zbierania, odbierania, przetwarzania, odzysku, recyklingu i unieszkodliwienia niepotrzebnego sprzętu i edukację ekologiczną społeczeństwa. Pracownicy firmy są fachowcami w swojej dziedzinie. Należą oni do jednego z czterech działów: AGD, RTV i IT, Oświetlenie i Elektronarzędzia.

Jak załatwić odbiór elektrośmieci? Wystarczy zadzwonić do centrali na numer 2222 333 00. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 17.00, a w soboty od 9.00 do 13.00. Obsługa zbierze nasze dane: nazwisko, miejsce zamieszkania, telefon kontaktowy. Przekaże informacje do właściwego oddziału, a jego pracownicy skontaktują się z nami i ustalimy wspólnie dogodny termin odbioru zużytego sprzętu. Od chwili zgłoszenia do odbioru, z reguły, upływa kilka dni. Jedno co musimy zrobić sami, to niepotrzebne przedmioty przygotować do odbioru. Pralki, kuchenki gazowe, lodówki powinny być odłączone od sieci elektrycznej, gazowej czy wodociągowej. Żeby ekipa odebrała zbędne przedmioty bezpłatnie, jeden z nich musi mieć minimum 60 centymetrów (np. telewizor 24 cale). I to wszystko.

Zachęcam do oddania niepotrzebnych przedmiotów, które zalegają w naszych domach. Nieużywane powodują wydzielanie szkodliwych substancji, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. Do tego zagracają naszą przestrzeń życiową, która czasem i tak jest niewielka.

22 Komentarze

 1. Słyszałam o tej firmie. U nas trzeba osobiście zawieźć do PUK-u, albo czekać do wiosny lub do jesieni, wtedy wystawia się i zabierają.
  Pozdrawiam Elu. :) .

  • Nie wiedziałam, że taka firma istnieje do czasu, aż przeczytałam wzmiankę w mojej lokalnej prasie. Dziwię się mediom, że tak ważny dla ludzi temat nie znalazł u nich zainteresowania. Często słyszy się w radio, telewizja pokazuje dokumenty, gazety opisują dokumentując zdjęciami, sterty śmieci wyrzucone w lasach, na placach i innych miejscach do tego nie przeznaczonych. Dobrze, że środki masowego przekazu piętnują nieprawidłowe postępki obywateli. Może przydałaby się także masowa informacja, tak ważna, która pomogłaby eliminować złe zachowania. Taką ważną, potrzebną wiadomością byłyby wskazówki co do możliwości pozbycia się legalnie zużytego sprzętu elektrotechnicznego. W ubiegłym roku wymieniałam pralkę, starą oddałam w magazynach tego sklepu. Ale w piwnicy miałam: poprzednią pralkę automatyczną, małą pralkę wirnikową, 2 odkurzacze, monitor do komputera, dwa telewizory. Wszystkie wymieniane sprzęty stały w naszej piwnicy. Panowie z ElektroEko zabrali wszystko, sami wynosząc niepotrzebne rzeczy.
   Pozdrawiam Tereniu:)

 2. Ciekawa porcja wiadomości, ale ludzie najczęściej podrzucają do lasu i czym prędzej czmychają i dlatego mamy lasy zawalone śmieciami.

  Pozdrawiam Elu :)

  • My magazynowaliśmy w piwnicy i dużo się tego nazbierało. Nigdy mąż ani syn nic nie wyrzucili w miejsce do tego nieprzeznaczone. Inni ładują w samochód i wywożą do lasu. Podziwiam tych co zaśmiecają środowisko. W każdym większym mieście są możliwości wywiezienia zużytego sprzętu do miejsca przeznaczonego na ten cel lub wystawienia przed dom, a w ogłoszonym terminie ktoś je zabierze. Ludzie wybierają najgorsze wyjście. Wyrzucić niech się inni martwią. Tak robią brudasy, flejtuchy (bo jak ich nazwać?), którzy pewno w swoim domu mają bałagan. Jeżeli zdolni są zaśmiecać środowisko, to nie mogą być pedantami.
   Pozdrawiam Elu:)

 3. To jest super, często też gdy kupuje się lodówkę, piec itp. firma przewozowa zabiera stary sprzęt. U nas jest tez usługa zabierania starych mebli. Można je też przekazać do pomocy społecznej, trzeba tylko umówić termin i odbierają.
  Ale faktycznie dużo śmieci widuję w lasach i w rowach, kiedyś na popasie widzieliśmy nawet wyrzucone stare nagrobki z nazwiskami…

  • Wyjść jest wiele i to takich, które nie są zabronione. Jednak człowiek, to nieodgadniona istota. Wybiera rozwiązania najgorsze, których na pewno wstydzi się sam przed sobą. Patrząc w lustro rumieni się na samą myśl o tym co zrobił. Mam nadzieję, że tak jest, że chociaż ma wyrzuty sumienia. My kupując nową pralkę, starą oddaliśmy do tego sklepu, gdzie robiliśmy zakup. Ale kłopotu było dużo. Mąż musiał poprosić kogoś do pomocy. Weszła do bagażnika bo mamy combi.
   Nowa informacja od Ciebie Jotko, że firma przywożąca zabiera stary sprzęt. Tego nie wiedziałam. Właśnie będę wymieniać meble. Może Ci co przywiozą nowe, zabiorą stary segment? Albo tak jak piszesz, zgłoszę do pomocy społecznej, ktoś się ucieszy. Choć meble mają 38 lat są jak nowe. Szkoda wyrzucać. Mogą jeszcze służyć przez następne 40 lat.
   Pozdrawiam serdecznie:)

 4. Te namiary, które podajesz, to mają chyba tylko zasięg lokalny, co?
  U nas 2 razy w roku pewna firma organizuje w jakimś dniu zbiórkę sprzętu pod kościołem i bardzo punktualnie to zabiera. Problem tkwi w tym, że trzeba dowieść. Raz w roku firma odbierająca nasze śmieci zabiera spod domu sprzęt wielkogabarytowy.
  W ten sposób radzimy sobie usuwając systematycznie to, co zalegało garaże, piwnice i inne zakątki. Uczymy się pomału właściwego podejścia do wymiany różnego sprzętu. Nie ma co liczyć na to, że to się może przydać. Ludzie ludzi wymieniają na lepszy model, a co dopiero mówić o sprzętach.
  Pozdrawiam

  • Telefon, który podałam w tekście jest ogólnopolski. Centrala firmy ElektroEco znajduje się w Warszawie i ten numer należy do infolinii w Warszawie. Przypomnę 22 22 333 00. Pani przyjmuje zgłoszenie, pyta o sprzęt który ma być odebrany, adres i telefon kontaktowy. To ona przekazuje informację oddziałowi najbliższemu naszego miejsca zamieszkania. Pracownik tegoż oddziału kontaktuje się z nami i ustalamy termin odbioru sprzętu. Dopytałam panów odbierających ode mnie zużyte urządzenia. Więc żeby przyjechali bezpłatnie jeden z przedmiotów musi być wielkogabarytowy (pralka, lodówka, kuchenka, duży telewizor min. 24 cale), reszta może być sprzętem drobnym. Okazuje się również, że firma, niestety, nie dociera do każdego miejsca, bo sieć się stale rozwija i ciągle obejmuje nowe obszary.
   Z własnego doświadczenia wiem, że stary sprzęt nigdy nie jest ponownie wykorzystany. Należy się go pozbywać na bieżąco, kiedy tylko przestanie nam służyć. Sama miałam wielką kolekcje: 2 pralki w tym jeden automat, 2 telewizory, 2 odkurzacze i monitor. Dużo jak na jedną rodzinę. W ubiegłym roku wymieniałam pralkę, a zużytą oddałam do sklepu, w którym kupowałam nową. Chyba kiedyś takiej możliwości nie było?
   Pozdrawiam Tatulu:)

  • To i tak macie dobrze Aniu. Mieszkam w Poznaniu i nikt do nas po sprzęt nie przyjeżdżał. Nigdy nie było informacji, że można wystawiać zużyte przedmioty. Regularnie, kilka razy w roku, zbierają odzież dla potrzebujących. Takie informacje pojawiają się na drzwiach naszej kamienicy. Wystawiamy worki na ulice i po kłopocie. Jest miejsce w Poznaniu, gdzie można zostawić zużyty sprzęt, ale nie każdy ma czym go zawieźć. Do tego potrzebna jest pomoc. Teraz można zadzwonić i oddać zużyte urządzenia gospodarstwa domowego. U mnie byli panowie z firmy ElektroEko i zabrali wszystko. Sami wynieśli z piwnicy.
   Pozdrawiam serdecznie:)

  • Tak Ewo, to telefon ogólnopolski. Jest to firma z centralą i infolinią w Warszawie. Przypomnę telefon 22 22 333 00. Dzwoni się pod ten numer i zgłasza co jest do zabrania, adres i telefon kontaktowy. Pani przekazuje sprawę oddziałowi najbliższemu dla naszego miejsca zamieszkania. Potem pracownik oddziału dzwoni do nas i ustalamy termin odbioru sprzętu. w moim przypadku od chwili zgłoszenia do odbioru minął tydzień. Myślę, że to niedługo.
   Pozdrawiam Ewo:)

 5. Witaj Elu
  Ważna informacja na Twoim Blogu tym bardziej jak kiedyś chciałam pozbyć się starej lodówki, musiałam zapłacić, żeby ją zabrali.
  O takich ciekawych firmach, niestety mało mówi się w mediach, dlatego ludzie wyrzucają stary sprzęt na śmietnik to jest nielegalne
  pozdrawiam Elę ciepło

  • Dziwi mnie właśnie to, że media płaczą nad śmieciami wyrzuconymi do lasu i w inne miejsca do tego nie przeznaczone. Ale nie podają jednocześnie informacji przydatnych obywatelom: jak najłatwiej pozbyć się zużytego sprzętu legalnie. Mieszkam w Poznaniu, wiem, że jest taki punkt gdzie zostawia się niepotrzebny sprzęt. Ale żeby go tam zawieść trzeba mieć odpowiedni samochód i osobę do pomocy. Czasem jest to niewykonalne. Zbieramy więc śmieci w piwnicach, garażach i mniejsze w szafkach i na pawlaczach. Sama miałam pokaźną kolekcję. Inni zaś wywożą do lasu lub robią swoje nielegalne wysypiska.
   Pozdrawiam Dobrycoachu:)

 6. Ja widziałam kontener na elektrośmieci w jednym z centrów handlowych w stolicy… Jakieś rozwiązanie to jest, aczkolwiek wątpię by ktoś tachał pralkę by ją tam dostarczyć… :)

  • Robi się wiele w kierunku pomocy ludziom w pozbyciu się gratów. Teraz sama sprawdziłam. Tak jak pisałam przyjeżdżają i sami zabierają. Z każdego miejsca wynoszą, piwnica, mieszkanie, parter czy piętro – nie ważne. Nie potrzebują też pomocy.
   Pozdrawiam Agni:)

 7. Zbliżamy się (chyba) wolnym krokiem do standardów europejskich. W Finlandii, dla przykładu, oddaje się do marketów większość opakowań po napojach (butelki plastikowe, puszki po piwie, coli). Klient wkłada je do maszyny, ta zalicz do odpowiedniej grupy, wycenia i wydaje paragon z kwotą równą wartości oddanych opakowań. Można paragon oddać w kasie i otrzymać euro lub zrobić zakupy, a kasjerka umniejszy kwotę o wartość paragonu otrzymanego za oddane opakowania. Jest to rozwiązanie proste i wygodne. W śmietnikach nie ma żadnego płatnego pojemnika na płyny.

  Odbiór zużytego sprzętu z domu, przez firmę do tego powołaną, jest również godne pochwały. Z czasem przestaną niektórzy ludzie zanieczyszczać lasy i tworzyć dzikie wysypiska. Praca przed Polakami gigantyczna, bo najtrudniej zmienić przyzwyczajenia.
  Pozdrawiam Romanie:)

 8. Super są takie akcje.
  My jeszcze dodatkowo wykorzystujemy nasze wnuki. Chodzi o to, że ich szkoła co pewien czas organizuje akcję zbiórki elektrośmieci. I przywozimy je przed szkołę, a dzieci dostają za to jakieś tam punkty czy jakiś plus w dzienniczkach.
  Pozdrawiam

  • Jesteśmy społeczeństwem, coraz bardziej eko. UE wymaga od Polski standardów europejskich i powoli się do nich zbliżamy. Świadomość nasza w tym zakresie rośnie i myślę, że z czasem nikt nie pozwoli sobie na wyrzucenie zużytego sprzętu ani śmieci w rowie czy w lesie. Dobrze, że tworzą się firmy, gotowe pomóc w usunięciu z naszych domów elektrośmieci. Odbierają je też sklepy handlujące tymi artykułami. Inicjatywa szkoły Twoich wnuków również godna jest podziwu i naśladowania.
   Kiedyś nikt nie interesował się tym problemem. W moim domu (piwnicy) zebrało się kilka takich przedmiotów. ElektroEko, jej pracownicy zabrali jednorazowo wszystko. Jestem im bardzo wdzięczna.
   Pozdrawiam Stokrotko:)

 9. Problem z elektrośmieciami jest duży. Dobrze wiedzieć o takiej firmie, chociaż przepisy zobowiązują wszystkich sprzedawców pralek, lodówek i innych takich do odbioru i utylizacji starych. Kilka lat temu wymieniałem pralkę i nie miałem pojęcia co zrobić ze starą. Wystawiłem obok śmietnika i następnego dnia, od wczesnych godzin porannych siedział na niej Pan Bezdomny i pilnował, jak oka w głowie, by nie zgarnęła jej konkurencja. Dwie godziny później przyjechał z wózeczkiem drugi Pan Bezdomny i obaj uradowani oddalili się z moją pralką w siną dal :-)

  • Zgadza się Hegemonie, sklepy odbierają zużyty sprzęt. Sama wymieniałam pralkę automatyczną w ubiegłym roku i mąż zawiózł ją do magazynów Media Markt. Co więcej, nawet nie kupując nowego sprzętu, zużyty można tam dostarczyć i odbiorą bez problemu. Kłopot jest w tym, że trzeba mieć samochód, najlepiej combi z dużym bagażnikiem i pomoc do załadowania dużych sprzętów. Lodówka, nie zmieściłaby się nawet do naszej Astry combi. Firma – jej pracownicy, biorą wszystko, bo mają odpowiedni sprzęt i samochody do tego przeznaczone.
   Masz rację zbieracze, czyściciele śmietników, są bardzo przydatni. Czekają na takie gratki jak duży sprzęt. Mąż kiedyś pytał pracowników złomowiska,czy może przywieźć pralkę? Tak, brzmiała odpowiedź, ale musi być z niej wyjęty betonowy balast. Bezdomni zrobią to, bo mają czasu dużo. Mąż nie skorzystał z tej propozycji i nasz poprzednia pralka stała w piwnicy dwie dekady, aż odebrała ją firma ElektroEko.
   Pozdrawiam Hegemonie:)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.